Bugün;  17 Ocak 2019 Perşembe     Please click for ENGLISH     İLETİŞİM

 
top
 

Ürünler için grup üzerine tıklamalısınız.

The international organisation for the ornamental plants industry
" üyesidir "

Is Flavius (Triticosecale)

  • Is Flavius
  • Is Flavius

Orijini

Slovakya orijinli Triticale çeşidi olup Slovakya’da 2010 yılında tescil edilmiştir. 2011 yılında üretim izni alınmıştır. Tescil denemeleri devam etmektedir.


Başak Yapısı

Dane rengi kahverengidir. İri daneli olan Is Flavius çeşidimizin, ekmeklik kalitesi yoktur.


Dane özellikleri

Dane üretimi olarak hayvan beslenmesinde ve bazen de hasıl olarak kaba yem üretimi ve otlatma amacı ile yetiştirilmektedir.Tarımsal özellikleri ve yetiştirme tavsiyeleri

"Kışlık gelişme" tabiatlıdır. Orta-erkenci bir çeşittir. Vernalizasyon ihtiyacı vardır. Orta. Geç ekimde verim düşer. Is Flavius’ un kardeşlenmesi yüksektir.

Dekara atılacak tohumluk miktarı mibzer ile ekimde 20-22 kg/da önerilir. Fazla tohum kullanıldığında kardeş başakları küçük kalır ve verim düşer.

Uzun boylu olmasına rağmen, sapı sağlamdır, yatmaya dayanıklıdır. Sulanan alanlarda performansı yüksektir.

Tritikale çavdar ile buğdayın melezi olduğu için kurak, taşlı, meyilli, asitli, tuzluluk ve çoraklık problemi bulunan marjinal alanlarda buğdaydan daha iyi performans gösterir. Kaba yem üretimi amacıyla Macar fiği ile karıştırılarak sonbaharda ekilebilir.

Orta Anadolu, Batı ve Doğu geçit bölgeleri, İç Ege, Marmara ve bilhassa Trakya kesimi, Doğu Anadolu, sahil bölgelerinin yüksek yaylalarında, Güneydoğu Anadolu bölgesinin kuzey kesimlerinde başarı ile yetiştirilebilir.


İNDİREBİLECEĞİNİZ DOSYALAR
Çeşit Özellikleri Tablosu PDF

 

« Geri Dön  |  ^ Başa Dön