Bugün;  10 Aralık 2023 Pazar     Please click for ENGLISH     İLETİŞİM

 
top
 

Ürünler için grup üzerine tıklamalısınız.


Buğday ve Yem Bitkileri Kataloğu Buğday ve Yem Bitkileri Kataloğu'na ulaşmak için lütfen tıklayın.The international organisation for the ornamental plants industry
" üyesidir "

Maestrale (Triticum durum Desf.)

  • Maestrale
  • Maestrale
  • Maestrale

Orijini

Maestrale (Triticum durum Desf.) İtalya orijinli makarnalık bir çeşit olup, İtalya’da 2004 yılında tescil edilmiştir. 2012 yılında üretim izni alınmıştır. Tescil denemeleri devam etmektedir.


Başak yapısı

Başak yapısı kılçıklı, başak rengi beyaz, kılçık rengi açık kahverengidir. Dane dökmez ve harman olma kabiliyeti iyidir.


Dane özellikleri

Danesi uzun elips şeklinde, mat kehribar rengindedir. Makarnalık özelliği yüksek, kaliteli iri daneli bir çeşittir.Tarımsal özellikleri ve yetiştirme tavsiyeleri

"Yazlık" gelişme tabiatlı olup, Erkenci bir çeşittir. Svevo çeşidinin melezidir.

Kardeşlenmesi yüksektir. Dekara atılacak tohumluk miktarı, sulu şartlarda mibzer ile ekimde 18-20 kg/da, kuru şartlarda 16-18 kg/da geçmemelidir. Fazla tohum kullanıldığında kardeş başakları küçük kalır ve yatabilir.

Maestrale çeşidi, diğer makarnalık buğday çeşitlerimize göre kurağa daha dayanıklı ve verimi yüksektir.

Güneydoğu Anadolu bölgesinde kuraklıktan ve sam rüzgârından kaçmada büyük avantaj sağlar. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin kıraç alanlarında başarı ile yetiştirilir.


İNDİREBİLECEĞİNİZ DOSYALAR
"MAESTRALE" İllere Göre Tavsiye Tablosu PDF

 

« Geri Dön  |  ^ Başa Dön