Bugün;  14 Temmuz 2020 Salı     Please click for ENGLISH     İLETİŞİM

 
top
 

Ürünler için grup üzerine tıklamalısınız.

The international organisation for the ornamental plants industry
" üyesidir "

 Kaplı Tohum, Eleme Tohum ve Gerçekler

EK TOHUMUN HASINI, ÇEKME AÇLIK YASINI!

Atalarımız yıllar önce sertifikalı ve kaliteli tohumu işaret etmiş gibi bu özlü sözü söylemişler.

Atalarımızın kaliteli tohum kullanımı ile ilgili yol göstermesine rağmen, yıllar sonra kaliteli tohumun yani has tohumun kullanımının anlaşılamaması tekrar gözden geçirilmesi gereken önemli bir konudur.

5553 sayılı "Tohumculuk Kanunu" ile tohumculuğun ve üretimi yapılan tohumların kalite standartları belli olmasına rağmen; sahte tohum, sertifikasız eleme tohum, amacı belli olmayan kaplama tohumlar ve denetimlerin yetersizliği tohum sektöründe etik ve kanunlara uygun çalışan firmalara zarar vermektedir.

Günden güne zorlaşan tarımsal üretimin başlangıcının TOHUM olduğunu akıldan çıkarmamak ve ‘’Hayat Tohumla Başlar’’ sloganımızı unutmamak gerekir.

2018 yılı ve gelecek yıllarda iklim değişiklikleri, tarımsal üretim girdileri fiyatları, su ve toprak kaynakları fakirleşmesi, Dünyada artan nüfusa bağlı gıda ve yem ihtiyacının artması kaçınılmazdır. Bu sebeple tarımsal üretim; bilimsel, kaynak israfı yapılmadan, kar analizi yapılarak ve sürdürülebilir üretim modeli ile yapılmalıdır. Gübre, tohum, akaryakıt, enerji, iş gücü vb. kaynakları en uygun oranda verimli kullanılmalıdır. Üretimin başlangıcı TOHUM olduğuna göre birim alana ekilmesi gereken tohum miktarı doğru hesaplanmalı ve üreticilerimiz bilim dışında kendilerine sunulan sahte vaatlere kanmamalıdırlar.

Bu yüzden bilimsel açıdan kaplı tohumun ne olduğu ve amacı araştırılmalıdır.

Baklagillerin kaplama materyaline bakteri uygulanabilir. Uygulanan bakteriler sayesinde, tohumun besin elementlerine ulaşımı kolaylaşmakta ve çimlenme hızı artmaktadır. Bu uygulama ekim esnasında yapılmalıdır. Bakteri canlılığını uzun süre korumak özel şartlar gerektirir ve özel ambalajlarda müşteriye ulaştırılmalıdır. Uzun süre tohum üzerinde farklı malzemelerle yapılan uygulamada bakteri canlılığı kaybolmaktadır. Bu süre sonunda tohumların bakteri ile muamele edildiği söylenemez.

Kaplama kök çürüklüğüne karşı koruma için ilaçlı ise çimlenme ve çıkış sırasında koruma sağlanmaktadır. Kaplama ile özellikle yonca gibi düzensiz şekilli ve küçük tohumlar standart büyüklüğe getirilir ve makine ile ekim kolaylaşır. Mikro besin elementleri (çinko ve demir gibi) eklenen kaplama materyali yüksek kireç ve düşük organik maddeli toprak koşullarında çimlenme artışı ve besin tedarikini sağlayarak hızlı ve sağlıklı gelişim sağlar.

Bu bilimsel gerçekler dışında; ülkemizde faaliyet gösteren bazı firmalar şu amaçla tohum kaplama yapmaktadır:

  • 1. % 50 kaplama materyali kullanarak tohum miktarından çalmaya yönelik uygulamalar: bu uygulama ile üreticilere satılan yarım kilo tohum yarım kilo kaplama malzemesi ile bir kilogram tohum varmış algısı oluşturularak tüketiciyi kandırmaya yönelik satış yapılmaktadır. Ayrıca uzun süre stokta bekleyen kaplanmış tohumda kullanılan kaplama malzemesi kalitesine bağlı çimlenme oranı düşmektedir. Düşük çimlenme sebebi ile ekim alanlarında yeterli bitki olmadığı için boşluklar görülmektedir. Bu da verim kaybı ve milli servetin israfı anlamına gelmektedir.
  • 2. Kaplama ile tohumlarındaki küsküt ve farklı yonca çeşitleri karışımı olan tohumluğun ayıbı kapatılmaya çalışmaktadır. Bu uygulamalar Türkiye tohumculuğunun gelişimine zarar vermektedir.

Çiftçilerimiz bu konuda uyanık olup, faydası olamayan kaplama malzemeleri ile kaplanmış tohumlara 2 kat para ödeyerek almamaları ve özellikle tohum kalitesinin, 4-5 yıl boyunca yonca üretim alanlarındaki kazançlarına direk olarak etkilediğini bilmeleri gerekmektedir.

Bunların dışında; son dönemlerde ekonomik kriz bahane edilerek kullanılan yerli tohum ibaresi ile diğer firmalar itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Tasaco firması İtalya Prosementi firmasının yonca kısmını Ar&Ge dahil olmak üzere satın almıştır. İtalya da % 100 Türk firması olarak Türkiye tarımına hizmet etmekte ve katma değer sağlamaktadır.


  • Kaplama Tohum
  • Kaplama Tohum


Okunma Sayısı: 1115       Eklenme Tarihi: 18 Mayıs 2017 Perşembe

DİĞER HABERLER
Üretim İzni Alan Yeni Çeşitlerimiz...   10 Ekim 2019 Perşembe
Yonca Altın Değerinde : Prosementi...   14 Mart 2019 Perşembe
Boldane Dora Daytona...   11 Mart 2019 Pazartesi
Tasaco Tarım olarak Ar-Ge Merkezi ünvanı aldık....   11 Mart 2019 Pazartesi
Tübitak Desteğiyle Moleküler Biyoloji, Anter Kültürü ve Kalite Laboratuvarları...   15 Nisan 2016 Cuma
Tasaco, Anorel NV ile gücüne güç katıyor....   24 Aralık 2015 Perşembe
Tasaco, Sygnenta grubuna bağlı (PSB)'nın yonca bölümünü satın aldı....   24 Aralık 2015 Perşembe
Tasaco yeni nesil Sırık Domates Alvin F1 çeşidini tescil ettirdi....   11 Mart 2015 Çarşamba
Adana ovasında yerli karpuz tadını buldu...   6 Haziran 2014 Cuma
Levante Urfa bölgesinde 2014 yılında üreticinin yüzünü güldürdü...   6 Haziran 2014 Cuma
Mezopotamya ovası kalite, erkencilik ve verimi Maestrale ile yakaladı....   6 Haziran 2014 Cuma
Tasaco 501 F1 karpuz çeşidi çiftçinin yüzünü güldürdü...   17 Nisan 2014 Perşembe
Manavgat/Antalya örtüaltı 501 F1 karpuz üretimi, Sami Gündoğdu...   17 Nisan 2014 Perşembe
En erkenci karpuz çeşidi Tasaco 501 F1...   7 Nisan 2014 Pazartesi
501 F1 karpuz çeşidi Manavgat karpuzunun pazardaki gülen yüzü oldu...   25 Aralık 2013 Çarşamba
Çukurova bölgesinde karpuz üreticisinin yüzü 501 F1 ile güldü...   19 Haziran 2013 Çarşamba
501 F1 karpuz çeşidimiz Batı Akdeniz bölgesini de fethetti...   19 Haziran 2013 Çarşamba
501 F1 serada ve Antalya Toptancı Hali’nde farkını gösterdi...   13 Mayıs 2013 Pazartesi
Tasaco yeni buğday çeşitlerinin tanıtımı elit bir katılımla gerçekleştirildi...   25 Temmuz 2011 Pazartesi

 

« Geri Dön  |  ^ Başa Dön